توسّل به حضرت مهدی

محمّد بن عبدالله بن جعفر حمیری می‌گوید: نامه‌ای از طرف حضرت صاحب الزّمان(عج) رسید که در آن نوشته شده بود


و عن محمّد بن عبدالله بن جعفرٍ الحمیریّ أنّه قال خرج توقیعٌ من النّاحیة المقدّسة حرسها الله تعالی بعد المسائل بسم الله الرّحمن الرّحیم لا لأمر الله تعقلون و لا من أولیائه تقبلون «حکمةٌ بالغةٌ فما تغن النّذر عن قومٍ لا یؤمنون» السّلام علینا و علی عباد الله الصّالحین إذا أردتم التّوجّه بنا إلی الله تعالی و إلینا فقولوا کما قال الله تعالی سلامٌ علی آل یس السّلام علیک یا داعی الله و ربّانیّ آیاته السّلام علیک یا باب الله و دیّان دینه السّلام علیک یا خلیفة الله و ناصر حقّه السّلام علیک یا حجّة الله و دلیل إرادته السّلام علیک یا تالی کتاب الله و ترجمانه السّلام علیک فی آناء لیلک و أطراف نهارک السّلام علیک یا بقیّة الله فی أرضه السّلام علیک یا میثاق الله الّذی أخذه و وکّده السّلام علیک یا وعد الله الّذی ضمنه السّلام علیک أیّها العلم المنصوب والعلم المصبوب والغوث والرّحمة الواسعة وعدٌ غیر مکذوبٍ السّلام علیک حین تقوم السّلام علیک حین تقعد السّلام علیک حین تقرأ و تبیّن السّلام علیک حین تصلّی و تقنت السّلام علیک حین ترکع و تسجد السّلام علیک حین تحمد و تستغفر السّلام علیک حین تهلّل و تکبّر السّلام علیک حین تصبح و تمسی السّلام علیک فی اللّیل إذا یغشی والنّهار إذا تجلّی السّلام علیک أیّها الإمام المأمون السّلام علیک أیّها المقدّم المأمول السّلام علیک بجوامع السّلام أشهد موالیّ أنّی أشهدک یا مولای إنّی أشهد أن لا إله إلاّ الله وحده لا شریک له و أنّ محمّداً عبده و رسوله لا حبیب إلاّ هو و أهله و أشهدک أنّ أمیرالمؤمنین حجّته والحسن حجّته والحسین حجّته و علیّ بن الحسین حجّته و محمّد بن علیٍّ حجّته و جعفر بن محمّد حجّته و موسی بن جعفر حجّته و علیّ بن موسی حجّته و محمّد بن علیٍّ حجّته و علیّ بن محمّد حجّته والحسن بن علیٍّ حجّته و أشهدک أنّک حجّة الله أنتم الأوّل والآخر و أنّ رجعتکم حقٌّ لا ریب فیها یوم لا ینفع نفساً إیمانها لم تکن آمنت من قبل أو کسبت فی إیمانها خیراً و أنّ الموت حقٌّ و أنّ ناکراً و نکیراً حقٌّ و أشهد أنّ النّشر والبعث حقٌّ و أنّ الصّراط والمرصاد حقٌّ والمیزان والحساب حقٌّ والجنّة والنّار حقٌّ والوعد والوعید بهما حقٌّ یا مولای شقی من خالفکم و سعد من أطاعکم فاشهد علی ما أشهدتک علیه و أنا ولیٌّ لک بریءٌ من عدوّک فالحقّ ما رضیتموه والباطل ما سخطتموه والمعروف ما أمرتم به والمنکر ما نهیتم عنه فنفسی مؤمنةٌ بالله وحده لا شریک له و برسوله و بأمیرالمؤمنین و بکم یا مولای أوّلکم و آخرکم و نصرتی معدّةٌ لکم و مودّتی خالصةٌ لکم آمین آمین الدّعاء عقیب هذا القول اللّهمّ إنّی أسألک أن تصلّی علی محمّد نبیّ رحمتک و کلمة نورک و أن تملأ قلبی نور الیقین و صدری نور الإیمان و فکری نور الثّبات و عزمی نور العلم و قوّتی نور العمل و لسانی نور الصّدق و دینی نور البصائر من عندک و بصری نور الضّیاء و سمعی نور الحکمة و مودّتی نور الموالاة لمحمّد و آله حتّی ألقاک و قد وفیت بعهدک و میثاقک فتغشّینی رحمتک یا ولیّ یا حمید اللّهمّ صلّ علی محمّد بن الحسن حجّتک فی أرضک و خلیفتک فی بلادک والدّاعی إلی سبیلک والقائم بقسطک والسّائر بأمرک ولیّ المؤمنین و بوار الکافرین و مجلّی الظلمة و منیر الحقّ والنّاطق بالحکمة والصّدق و کلمتک التّامّة فی أرضک المرتقب الخائف والولیّ النّاصح سفینة النّجاة و علم الهدی و نور أبصار الوری و خیر من تقمّص وارتدی و مجلّی الغمّات الّذی یملأ الأرض عدلاً و قسطاً کما ملئت ظلماً و جوراً إنّک علی کلّ شیءٍ قدیرٌ

به نام خداوند بخشندة مهربان

برایِ کارهایِ الهی اندیشه نمی‌کنید و به حرف‌های اولیاء خدا گوش نمی‌دهید، قرآن کریم یک حکمت کاملی است که به نهایت کمال رسیده است، امّا اخطار دادن به افرادی که گوش به فرمان نیستند، سودی ندارد.
سلام و درود بر ما و بر همة بندگان صالح خداوند باد.
سپس آن حضرت فرمود: اگر خواستید با یاد کردن از ما، به خدا و ما متوسّل شوید، پس ابتدا همان گونه که خداوند در قرآن کریم فرمود: درود بر پیامبر بفرستید و بگویید سلام بر خاندان یاسین «خاندان پیامبر»
و در ادامه بگویید: سلام بر تو ای دعوت کنندة به سویِ خدا و نشانة ارزشمندی و دانایِ خدا! سلام بر تو ای دروازة ورود به محضر پروردگار و چیره دست در آگاهی نسبت به دین خدا!
سلام بر تو ای جانشین خدا در زمین و یاری کنندة دین حق او!
سلام بر تو ای حجّت خدا و راهنمای رسیدن به آیات خداوندی!
سلام بر تو ای تلاوت کنندة قرآن کریم و ترجمه‌کنندة آن!
سلام بر تو در همة ثانیه‌های شب و در تمام ساعات روز تو!
سلام بر تو ای باقیماندة حجّت خداوند در زمین!
سلام بر تو ای پیمان محکم خداوند که از مردم اخذ کرده است!
سلام بر تو ای وعدة تضمین شدة خداوند «برایِ نجات مردم»!
سلام بر تو ای پرچمِ برافراشته و ای دانش مورد رغبت دیگران و ای فریادرس و رحمت واسعه‌ای که خداوند وعدة آن را داد و هرگز دروغ نخواهد بود!
سلام بر تو هنگامی که ایستاده‌ای. سلام بر تو هنگامی که نشسته‌ای.
سلام بر تو آن گاه که به قرائت قرآن و روشن‌گری مشغول هستی.
سلام بر تو آن گاه که نماز می‌خوانی و قنوت می‌خوانی.
سلام بر تو آن گاه که رکوع انجام می‌دهی و به سجده می‌روی.
سلام بر تو آن گاه که «لااله الاّ الله» والله اکبر می‌گویی.
سلام بر تو آن گاه که ثنای خداوند می‌گویی و نیز استغفار می‌کنی.
سلام بر تو آن گاه که شب را صبح می‌کنی و روز را به شب می‌رسانی.
سلام بر تو در شب، آن گاه که همه جا را فرا گیرد و در روز، آن گاه که جلوه کند.
سلام بر تو ای پیشوای پناه دهنده!
سلام بر تو ای پیشتازی که همگان انتظار قدومت را داشته‌اند.
سلام بر تو با هر نوعی از سلام که قابل هدیه کردن به پیشگاه تو باشد.
ای مولایِ من! ای صاحب الزّمان! تو را گواه می‌گیرم که شهادت می‌دهم، خدایی جز خدای یکتا نیست، واحد است و شریکی ندارد و حضرت محمّد بن عبدالله(ص) بندة او، پیام‌آور از ناحیة خداست. همان پیامبری که برای جز او و اهل بیتش(علیه السلام) هیچ دوست دیگری وجود ندارد.
و شهادت می‌دهم که امیر مؤمنان، حضرت علی(علیه السلام) حجّت خداست و امام حسن مجتبی(علیه السلام) حجّت خداست و امام حسین(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت علی بن الحسین زین العابدین(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت محمّد بن علی امام باقر(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت جعفر بن محمّد امام صادق(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت موسی بن جعفر امام کاظم(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت علی بن موسی امام رضا(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت محمّد بن علی امام جواد(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت علی بن محمّد امام هادی(علیه السلام) حجّت خداست و حضرت حسن بن علی امام عسکری(علیه السلام) حجّت خداست؛ و گواهی می‌دهم که تو «یا صاحب الزّمان» حجّت خدا هستی.
اوّل و آخر خلقت بشر شما هستید و در روزی که اگر کسی از قبل، ایمان نیاورده باشد و یا نتیجة خیر از ایمان خود نگرفته باشد، ایمان آن روزش به او سودی نمی‌بخشد، رجعتِ شما امامان معصوم(علیه السلام) در آن روز حق است و شکّی در آن نیست.
و شهادت می‌دهم که مرگ حق است و وجودِ دو فرشته‌ای که در قبر سؤال از اعمال می‌کنند «نکیر و منکر» حق است و شهادت می‌دهم که روز قیامت و محشور شدن انسان‌ها در آن روز، حق است و پل صراط و گذرگاه عبور از محاسبات در قیامت حق است و جایگاه سنجش اعمال و حساب‌رسی اعمال بندگان حق است و بهشت و جهنّم حق است و وعدة بهشت و تهدید به جهنّم حق است.
ای مولای من، صاحب الزّمان(عج) تیره‌بخت است کسی که با شما از در مخالفت درآید، و خوشبخت است کسی که از شما پیروی کند، پس نسبت به آن چه که در برابرتان به آن‌ها گواهی دادم، بر من گواه باش. البتّه من دوست دارتان هستم و از دشمنانتان بیزارم.
حق، چیزی است که شما راضی به آن باشید و باطل آن چیزی است که شما به آن راضی نباشید. نیکی چیزی است که شما دستور انجام آن را داده باشید و زشتی چیزی است که شما مردم را از آن برحذر بدارید.
روح و جانَم، به خدایی ـ که یکی است و شریکی ندارد ـ ایمان آورده است و به پیامبر خدا و به امیرالمؤمنین و به همة امامان معصوم(علیه السلام) و به تو ای مولای من! ایمان دارم و به اوّلین افراد خانوادة شما و آخرین افراد خانوادة شما ایمان دارم و همة توانم را برای یاری شما به کار می‌بندم و همة دوستی‌‌ام را خالصانه برای شما قرار می‌دهم. آمین آمین.
و در ادامة آن نامة شریف آمده است:
پس از خواندن این سلام‌ها و درودها، دعایی را که در ذیل می‌آید، می‌خوانی:

به نام خداوند بخشندة مهربان

پروردگارا! بر ولیّ خودت و فرزند اولیاء خودت درود فرست. همان اولیایی که پیروی از آنان را بر ما واجب کرده‌ای و حقّ آنان را بر گردن ما نهاده‌ای و پلیدی را از آنان دور ساخته‌ای و با بهترین صورت، آنان را پاکیزه کرده‌ای.
پروردگارا! حضرت صاحب الزّمان(عج) را یاری کن و دوستان خودت و دوستان او و پیروان و یارانش را به وسیلة او یاری کن و ما را هم جزء کسانی که از یاری او بهره‌مند می‌شوند، قرار ده.
پروردگارا! او را از شرّ نافرمانان و گردن‌کشان و از شرّ همة مخلوقاتت نجات بده و او را از حوادث چپ و راست و پیش رو و پشت سر نگه‌دار و نگهبانش باش و هر بدی را از او دور کن و با نگهداری از او، چهرة پیامبرت و آل پیامبرت را نگه‌دار باش. به وسیلة او عدالت را بر جهان حاکم ساز و با کمک خود، او را یاری کن و یاران او را یاری کن.
و بدخواهان او را ذلیل کن و به وسیلة او، ستمگران کافر را درهم شکن و کافران و منافقان و همة منکران خدا، در شرق و غرب، در خشکی و یا دریا، همه را به دست حضرت مهدی(عج) به قتل برسان.
و به دستِ او دین پیامبرت را گسترش بده و مرا از یاران و انصار و از پیروان و شیعیانش قرار ده و به من توفیق ده که خاندانِ پیامبر(ص) را حاجت روا و دشمنان آنان را گرفتار در عذاب مشاهده کنم، ای خدای بر حق! آمین. ای صاحب شکوه و کرامت و ای رحم‌کننده‌تر از همة رحم‌کنندگان!
پروردگارا! بر محمّد(ص) پیامبرِ رحمتت و کلمة نور خویش درود فرست و دلم را پُر از نور یقین ساز و سینه‌ام را مملوّ از نور ایمان گردان و به اندیشه‌ام استواری عنایت کن و به تصمیم من روشنای دانش عطا فرما و به زبانم نور راست‌گویی و به دینَم نور بینایی از طرفِ خویش و به دیدگانم نور روشنایی و به گوشم نور دریافت حکمت و دانش و به حسّ دوست داشتنم، نور دوستی با محمّد و خاندان محمّد، عنایت بفرما، این همه را از تو درخواست می‌کنم تا با وفای به عهد و پیمان به ملاقات تو بیایم. ای سروَر و ای ستایش شده! مرا در رحمت بی‌کران خویش قرار ده.
پروردگارا! بر حجّتِ خودت در زمین و جانشین خویش در شهرها و دعوت‌کنندة به سوی راه تو و برپادارندة عدالت تو و خون خواه «مظلومان» به امرِ تو، ولیّ مؤمنان و هلاک کنندة کافران و روشن‌کنندة تاریکی‌ها و شعله‌ور کنندة حق و نور دهنده با حکمت و حق و کلمة کامل خویش در زمین، همان کسی که نگهبان دین توست، در عینِ بیم و هراس از دشمن و سرپرست اندرزگو، کشتی نجات و پرچم هدایت، و نور چشمان مردمان و بهترین کسی که لباس جهان گستری را پوشید و روشن سازندة نقاط تاریک و کور است.
بر همان امامی که زمین را پس از پُر شدن از ظلم و جور، پر از عدل و داد می‌کند، درود فرست. زیرا که تو بر هر کاری توانایی.

نویسنده: محمد رحمتی شهرضا-حسین احمدی
منبع: گوهرهای ناب در کلام امام زمان علیه السلام 211-218
:: برچسب‌ها: توسّل به حضرت مهدی

نویسنده : عشاق المهدی
تاریخ : ۱۳۸۸/۱٠/۱٤