بى نیازى در عصر ظهور

امام صادق (ع) بى نیازى همگانى را در عصر حضرت مهدى (ع) چنین توصیف می کند: به منادى دستور مى دهدکه در میان مردم اعلام کند، هرکس نیازى به مال دنیا دارد برخیزد. از میان همه مردم فقط یک نفر برمى خیزد ومی گوید: من حضرت قائم (ع) به او مى فرماید: برو پیش کلیددار وبگو مهدى به تو دستور مى دهد که مالى به من بدهى. کلیددار می گوید: جامه ات را بیاور. جامه اش را پهن می کند ووسط آن را پر می کند. هنگامى که آن را بر دوش می گیرد پشیمان مى شودکه چرا در میان امت محمدى (ص) من از همه آزمندتر باشم چرا آن عفت نفس عمومى را من دارا نباشم آن گاه مال را به کلیددار پس مى دهد وپذیرفته نمى شود و حضرت مهدى (ع) مى فرماید: ما آن چه عطاکردیم هرگز بازپس نمی گیریم .


در حدیث دیگرى امام صادق (ع) مى فرمایند: به همه شیعیان ما اجازه داده شده از آن چه در دست دارند به شیوه اى نیکو انفاق کنند، ولى هنگامى که قائم ما(ع) قیام کند بر همه ثروت اندوزان ثروت اندوزى را حرام مى کند، بر صاحبان گنج هاست که گنج هاى خود را پیش او بیاورند تا در راه بى نیازى عمومى خرج شود على بن عقبه نقل مى کند: در آن روزگار، کسى جایى را براى دادن صدقات وصرف پول در راه نیک نمى یابد، زیرا بى نیازى، همه مؤمنان را فراگرفته است .

از این گونه روایات دو نکته دانسته مى شود:1. مردم در حکومت حضرت، چنان از نظر فکرى رشد می کنندکه بدون زور و فشار، به وظایف خود در همه ابعاد عمل می کنند. یکى از آن وظایف، پرداخت مالیات درآمد به دولت اسلامى است. اگر همه مسلمانان، خمس درآمد وزکات اموال خود را به حکومت اسلامى پرداخت کنند، رقم بزرگى را پدید مى آورد و دولت بر هرگونه اقدام اصلاحى وخدمات همگانى قادر مى شود. 2. هر چند بخشش آن حضرت در آن روزگار بى حساب است و مردم به شیوه هاى گوناگونى درآمدهایى دارند که آنان را بى نیاز مى کند، ولى آن چه بیش تر نظر را جلب مى کند بلند طبعى وروح بى نیازى در آنان است. مردم در عصر امام زمان (ع) از فناى روحى برخوردارند واین همان دگرگونى معنوى است که در آن عصر پدید مى آید. (1)

1. چشم اندازی به حکومت مهدی (ع) نجم الدین طبسی ص 200

 
:: برچسب‌ها: بى نیازى در عصر ظهور, امام زمان (عج), امام زمان, درد دل با امام زمان(عج)

نویسنده : عشاق المهدی
تاریخ : ۱۳۸٩/٥/٢٥