تشرفات8

بحرالعلوم

سید مهدى بن سید مرتضى بن سید محمد بروجردى طباطبایى، نجفى المسکن، حائرى المولد، از اعاظم علماى اثنى عشریه واز بزرگان فقهاى امامیه است.
شخصیتى است که عامه علماى عصر رى به علو مقامش معترف بود تا آن جاکه مرحوم شیخ جعفرکبیر- معروف به کاشف الغطاء خاک کفش او راپاک می کرده است .


وى ازکسانى است که کرامات او و ملاقاتش با حضرت حجت (ع) متواتر است.
مرحوم مامقانى در رجال، درجه او رابین وثاقت وعصمت ذکرکرده است. وى در سال 1155 متولد وبه سال 1212 در نجف اشرف درگذشته است . تألیفات او عبارت است از:
اثنا عشریات در مراثى، اجتماع امر و نهى در اصول، ارجوزة در فقه، اصالة البرائة در اصول وتاریخ مکه و مسجدالحرام. (1)
ملا زین العابدین سلماسى فرمود: روزى سید بحرالعلوم وارد حرم مطهر امیرالمؤمنین (ع) در نجف شد و این بیت رازمزمه کرد:
چه خوش است صوت قرآن زتو دلربا شنیدن به رخت نظاره کردن سخن خدا شنیدن از سبب خواندن آن پرسیدم، فرمود: هنگامى که وارد حرم شدم، حضرت مهدى (ع) رادیدم که بالاى سر باصداى بلند، قرآن تلاوت مى نمودند، چون صداى آن حضرت راشنیدم، این بیت راخواندم. چون وارد حرم شدم، قرائت قرآن راترک نمودند و از حرم بیرون رفتند . (2)
درباره علامه بحرالعلوم می گویند: روز عاشورایى بود و موج سوگواران از هر سو، به طرف کربلا در حرکت بودند، علامه بحرالعلوم نیز به همراه گروهى از طلاب، به استقبال عزاداران حرکت کردند. به محله طویریج رسیدند، که دسته سینه زنى وسبک سینه زنى شان مشهور بود .
هنگامى که علامه وهمراهانش به آنان رسیدند، ناگهان با آن کهولت سن وموقعیت اجتماعى وعلمى، لباس خود رابه کنارى نهاده، سینه خویش راگشود ودر صف سینه زنان با شورى وصف ناپذیر به سینه زدن پرداخت . علما وطلاب هر چه تلاش کردند تا مانع کار او شوند که مبادا صدمه اى بر او وارد شود، موفق نشدند.
پس از پایان سوگوارى، یکى از خواص از او پرسید: چه رویدادى پیش آمد که شما چنان دچار احساسات پاک وخالصانه شدید علامه فرمود: حقیقت آن است که با رسیدن به دسته سوگواران، به ناگاه چشمم به محبوب دل ها، امام عصر(ع) افتاد ودیدم آن گرامى با سر وپاى برهنه، در میان انبوه سینه زنان، در سوگ پدر والایش حسین (ع) با چشمانى اشک بار به سر وسینه مى زند به همین جهت آن منظره مرابه حالى انداخت که قرارم ازکف رفت ودر برابرکعبه مقصود وقبله موعود به سوگوارى پرداختم. (3)
عالم ربانى، آخوند ملا زین العابدین سلماسى نقل نمود: در حرم عسکریین (ع) با جناب سید بحر العلوم نماز مى خواندیم، وقتى ایشان خواست بعد از تشهد رکعت دوم برخیزد، حالتى برایش پیش آمدکه اندکى توقف کرد وبعد برخاست.
همه ما از این کار تعجب کرده بودیم وعلت آن توقف رانمى دانستیم وکسى هم جرأت نمی کرد سؤال کند. بالاخره وقتى در منزل، سفره غذا راانداختند گفتم: آقایان مى خواهند سر آن حالت راکه در نماز براى شما پیش آمد، بدانند.
علامه بحر العلوم فرمودند: حضرت بقیة الله (ع) براى سلام کردن به پدر بزرگوارشان داخل حرم مطهر شدند، لذا از مشاهده جمال نورانى ایشان، حالتى که دیدید به من دست داد، تا آن که از آن جا خارج شدند. (4)
تشرفات بسیارى براى علامه بحر العلوم ذکر کرده اند که دلالت بر صفاى باطن ومقام و منزلت ایشان دارد. تشرفات ایشان درکتاب عبقرى الحسان نوشته آیة الله شیخ على اکبر نهاوندى آمده است.

1- معارف ومعاریف ج 3ص 59.
2- نجم الثاقب حکابت 79 جنة المأ وى حکایت 54.
3- دیدار یا رعلى کرمى ج 2، ص 200.
4- عبقرى الحسان، ج 2ص 68.
:: برچسب‌ها: تشرفات, امام زمان, امام زمان (عج), امام مهدی(عج)

نویسنده : عشاق المهدی
تاریخ : ۱۳۸٩/۱٠/۱٥