حج و مهدى

 از مراکزى که در غیبت صغرى، امام عصر(ع) مشاهده شده، مراسم حج است.
گروهى که حضرت را دیده اند، به این مطلب تصریح کرده اند . اما در غیبت کبرى برابر روایات، حضرت در مراسم حج شرکت مى کند، مردم را مى بیند، اما مردم او را نمى بینند و نمى شناسند. امام صادق (ع) مى فرماید: امام قائم دو غیبت دارد: در یکى از آن دو، (1) در مراسم حج شرکت مى کند، مردم را مى بیند، اما مردم او را نمى بینند و نمى شناسند. (2)


محمدبن عثمان عمرى- نائب حضرت- مى گوید: به خدا سوگندکه صاحب الامر هر سال، ایام حج شرکت مى کند و مردم را مى بیند و مى شناسد، اما مردم او را نمى بینند و نمى شناسند. (3)
حمیرى از وى سؤال مى کند: آیا حضرت را دیده اى؟ پاسخ مى دهد: آخرین دیدار من با حضرت درکنار خانه خدا بودکه مى فرمود: اللهم انجزلى ما وعدتنى (4) این سخن دلیل بر آن است که حضرت در مراسم حج شرکت مى کند، منتهى در غیبت صغرى کسانى که حضرت را مى شناختند، به وجود مبارک ایشان مى بردند، اما دیگران چنین سعادتى نداشتند.
در زمان غیبت کبرى، تمام افراد از این افتخار محروم هستند، زیراکسى حضرت را نمى شناسد. على بن ابراهیم ازدى مى گوید: طواف هفتم بودم که درکنار حلقه اى در طرف راست خانه خدا، جوان زیبا رو، خوش بو، با وقار و با شکوهى را دیدم که گروهى از مردمان دور او را گرفته اند.
هرگز احدى را خوش بیان تر و نیکوگفتارتر از او ندیده بودم، که با منطقى بسیار شیرین و روشى بسیار نیکو با مردم سخن مى گفت. نزدیک شدم که با او سخن بگویم. مردم انبوهى که گرداگرد وجودش را گرفته بودند، مانع شدند. پرسیدم: این جوان کیست؟ گفتند: او فرزند پیامبر(ص) است، همه ساله در موسم شرکت کرده، یک روز براى خواص شیعیانش ظاهر مى شود و با آن ها سخن مى گوید. گفته مى شودکه دیدار ابراهیم بن مهزیار با حضرت، در موسم حج اتفاق افتاده است. (5)
امام صادق (ع) فرمود: نخستین چیزى که از عدالت قائم (ع) ظاهر مى شود، این است که منادى اعلام مى کند، آنان که طواف مستحبى مى کنند، مطاف و حجر الاسود را براى کسانى که طواف واجب مى کنند، خالى کنند (6)

1- علامه مجلسى در مراةالعقول ج 4 ص47 مى گوید مراد غیبت کبرى است .
2- کافى ج 1 ص 339.
3- کمال الدین ص 440.
4- همان. بحا رالانوا ر ج 52 ص 1 اعلام الورى 421.
5- روزگار رهایی ج 1، ص 171.
6- بحا ر الا نوا ر، ج 52، ص 374 الزام ا لنا صب ص 223.
:: برچسب‌ها: امام زمان, امام زمان (عج), امام مهدی(عج), شناختن امام زمان عجل الله فرجه الشریف واجب است

نویسنده : عشاق المهدی
تاریخ : ۱۳۸٩/۱۱/٤