منتظر

یکى از لقب هاى معروف حضرت مهدى (ع) است .(1)
به کسى گویندکه عده اى در انتظار او باشند . بر این اساس امام عصر(ع) را ازآن جهت منتظر مى نامند که شیعیان در انتظار او به سر مى برند، تا پس از اذن ظهور پیداکردن آن حضرت از طرف خداوند متعال، به یارى او بشتابند و او را در فراهم ساختن زمینه تشکیل حکومت عدل الهى، برچیدن بساط ظلم و نابسامانى از سر تا سر عالم، برقرارى صلح و امنیت واقعى که آرزوى همیشگى انسان در طول تاریخ بوده است، یارى کنند .


آنگاه در بسترى که به برکت حاکمیت عدالت و صلح و صفا فراهم شده است، به کسب فضایل اخلاقى وکمالات انسانى که سعادت ایدى او درگرو آراستگى به آن هاست، بپرد ازند.
درباره علت منتظر نامیده شدن امام مهدى (ع) روایاتى از طرف ائمه اطهار(ع) نقل شده است. از جمله نقل مى کنند:
روزى شخصى از امام باقر(ع) سؤال کرد: اى فرزند رسول خدا به چه دلیل مهدى آل محمد(ع) را منتظَر نامید ه اند؟آن حضرت در جواب مى فرمایند: به این دلیل او را منتظر مى گویند که آن حضرت دوره غیبت بسیار طولانى خواهد داشت.پیروان مخلص او در طول این دوره با وجود سختى هاى زیادى که دارد، در انتظار ظهور او به سر خواهند برد. این در حالى است که بسیارى از افراد تردیدکننده، قیام و ظهور او را منکر خواهندشد... (2).
علاوه بر روایات، در مجموعه زیارت و ادعیه نیز ازآن حضرت با لقب منتظر یاد شده است.
به عنوان نمونه در بخشى از دعاى ندبه مى خوانیم: این المنتظر لاقامة الاممت مالعوج کجاست آن امامى که مردم به منظور برطرف ساختن اساس کژى و انحراف ها در انتظار او به سر مى برند یا در زیارت صاحب الامر(ع) آمده است: السلام علی النتظر والعدل المشتهر.
درود برآن قیام کنند ه اى که جهانیان در انتظار اویند وسلام برآن امام عادلى که عدالتش سر تا سرعالم را فرا خواهد گرفت.(3)

 1- نجم الثاقب باب دوم.
2- بحارالانوار ج 51 ص 30.
3- مفاتیح الجنان
:: برچسب‌ها: امام زمان (عج), امام زمان, امام مهدی(عج), پیامک به امام زمان

نویسنده : عشاق المهدی
تاریخ : ۱۳۸٩/۱۱/٢٧