تشکیل مجالس ذکر مناقب و فضایل آن حضرت‏

ویژگیها و تکالیف٢٠

  برپا نمودن مجالسى که مولایمان صاحب الزمان‏علیه السلام در آن‏ها یاد شود و مناقب و فضایل آن حضرت در آن‏ها ترویج و منتشر گردد و در آن مجالس، براى آن جناب دعا شود و با جان و مال در راه تشکیل آن مجالس تلاش کردن، از وظایف دلباختگان و ارادتمندان به آن جناب است زیرا که این کار ترویج دین خداوند و برترى دادن کلمة اللَّه و یارى نمودن بر نیکى و تقوا و تعظیم شعائر الهى و نصرت ولىّ اللَّه است
. و بر این مطلب دلالت مى‏کند - اضافه بر این‏که عناوین یاد شده و غیر آن‏ها بر آن صدق مى‏نماید - این‏که: در حدیثى که در وسائل و غیر آن، از امام صادق‏علیه السلام روایت شده که فرمود: یکدیگر را دیدار کنید که در دیدارتان زنده شدن دل‏هایتان و یادآورى احادیث ما هست و احادیث ما شما را نسبت به یکدیگر مهربان مى‏سازند، که اگر آن‏ها را بگیرید، رستگار شده و نجات یافته‏اید و هرگاه آن‏ها را ترک گویید، گمراه شده و هلاک مى‏گردید. پس به آن‏ها عمل کنید که من نجات شما را ضمانت مى‏کنم. (1)


وجه دلالت این حدیث آن است که: دیدار مؤمنین نسبت به یکدیگر را سبب و وسیله زنده کردن امر آنان و یادآورى احادیث امامان‏علیهم السلام دانسته است، بنابراین برپاسازى مجالس دیدارى که در آن‏ها امام‏علیه السلام یاد شود و مناقب او و آنچه مربوط به او است، بیان گردد، بدون تردید نیکو و مورد خشنودى امامان‏علیهم السلام است.
و نیز بر این مطلب دلالت مى‏کند فرمایش امیر المؤمنین‏علیه السلام در حدیث اربع مائه این‏که: خداوند - تبارک و تعالى‏ک به سوى زمین نگریست، پس ما را برگزید و براى ما شیعیانى برگزید، که ما را یارى مى‏کنند و از خوشحالى ما خوشحال و به خاطر اندوه ما اندوهگین مى‏شوند و اموال و جان‏هایشان را در راه ما نثار مى‏نمایند، آنان از ما هستند و به سوى ما باز مى‏گردند... . (2)
یک مسأله فقهى
از دلایل شرعى چنین بر مى‏آید که مصرف کردن زکات واجب در این امرِ پسندیده جایز مى‏باشد، زیرا که این یکى از مصادیق سبیل اللَّه راه خدا است که خداى تعالى در آیه إِنَّمَا الصَّدَقاتُ... (3) ؛ همانا زکات فقط براى فقرا و بینوایان و کارگزاران آن و دلجویى شدگان و بردگانى که آزادیشان خواهید و وامداران و هزینه در راه خدا و در راه ماندگان مى‏باشد.
آن‏ها را بیان فرموده است و تفضیل سخن به فقه موکول مى‏گردد

1- وسائل‏الشیعه، 567/11 باب 23 ح 3
. 2- خصال، 635/2
. 3- سوره توبه، آیه 60
:: برچسب‌ها: امام زمان, امام زمان (عج), امام مهدی(عج), پیامک به امام زمان

نویسنده : عشاق المهدی
تاریخ : ۱۳٩٠/٢/٩