هشدار به مدعیان انتظار

اگر کسى بر خلاف ادعاى دوستى، صفاتى ضد صفات اهل بیت دارد؛ طبیعى است که در صدق ادعاى او دچار تردید شویم و احیاناً تکذیبش کنیم. امام صادق(ع) در این‏باره معیار خوبى را ارائه کرده ‏اند:


اگر کسى بر خلاف ادعاى دوستى، صفاتى ضد صفات اهل بیت دارد؛ طبیعى است که در صدق ادعاى او دچار تردید شویم و احیاناً تکذیبش کنیم. امام صادق(ع) در این‏باره معیار خوبى را ارائه کرده ‏اند:
ما اساس هر خوبى و خیرى هستیم و هر چه نیکى است از فروع ماست، یعنى ما درخت مبارک و شجره طیبه‏اى هستیم که شاخه ‏هاى آن جز فضیلت و تقوا و خوبى میوه ‏اى ندارد.
و در شمار نیکى هاست، توحید و نماز و روزه و فرو بردن خشم و بخشیدن خطا کار و دلجویى از فقیران و رعایت حال همسایگان و اعتراف به فضل صاحبان فضل.
و دشمنان ما ریشه و اصل هر شر و بدى هستند. و هر چه پلیدى و زشتى است از شاخه ‏هاى «شجره خبیثه» آنهاست و دروغ، بخل، سخن چینى، قطع رحم، رباخوارى، تجاوز به مال یتیمان، سرقت، زنا و ارتکاب هرگونه خطا و تبهکارى از آنها ناشى مى ‏گردد.
بنابر این، دروغ گفته است کسى که پنداشته است که با ماست، در حالى که او به گواهى اعمال زشتش وابسته به غیر ماست و از پیوند خوردگان به درخت ناپاک دشمنان ماست.
این حدیث در حقیقت، هشدارى به دوستان و منتظران حضرت است تا به خود آیند و در اعمال و رفتار خود بیندیشند و با تأمّل در اعمال دریابند که خلق و خو و رفتار و گفتارشان با کدام گروه مشابهت دارد و میوه کدام یک از آن دو درخت «خبیث» و «طیّب» است.
اگر دیدند آن چه از دل و مغز و اعضایشان تراوش مى‏ کند توحید، تقوا و طهارت است، دل خوش دارند که شاخه وجودشان با شجره طیبه اهل بیت و ذخیره آنان، یعنى امام زمان(عج) پیوند خورده است و اگر دیدند خداى ناکرده آن چه از درون و برونشان بر مى‏خیزد نقطه مقابل اعمال و رفتار آن حضرت است، نه کسب و تجارتى منزه دارند، نه خانواده ‏اى مزکّى، نه از فضایل اخلاقى برخوردارند و نه از قبایح عملى دورند، چشمانشان ناپاک و زبانشان نامهذب است، نگران باشند که مبادا شاخه وجودشان با شجره خبیثه دشمنان امام زمان(عج) پیوند خورده است، چرا که پیام امام زمان(عج) همان‏پیام اجداد طاهرین شان است. که در زیارت جامعه فرموده ‏اند

: وَوَصیّکُمْ‏التَّقْوى.


با کلام نورانى حضرت صاحب الزمان(عج) که خواهان عهد و پیمان قلبى شیعیان است، این مقال را به پایان مى‏ بریم:


وَ لَوْ أنَّ أشْیاعَنا - وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ - عَلى اجْتماعٍ مِنَ الْقُلوبِ فی الوَفاءِ بِالْعَهْد عَلَیْهِمْ لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمْ الْیمَن بِلقائِنا؛

اگر شیعیان ما - که خداوند آنها را موفق به اطاعتش بدارد - دل‏هایشان در وفابه عهد و پیمانى که با ما دارند گرد هم مى ‏آمد، از فیض دیدار ما محروم‏ نمى ‏شدند.
:: برچسب‌ها: امام زمان (عج), درد دل با امام زمان (عج), امام مهدی(عج), امام زمان

نویسنده : عشاق المهدی
تاریخ : ۱۳۸۸/۱٠/٩